09012500500

پمپ آب سانتریفیوژ یا گریزازمرکز

پمپ گریز از مرکز چیست؟

پمپ گریز از مرکز یک دستگاه مکانیکی است که برای حرکت یک سیال از طریق انتقال انرژی دورانی از یک یا چند روتور به نام پروانه طراحی شده است. سیال در امتداد محور خود وارد پروانه ای می شود که به سرعت در حال چرخش است و توسط نیروی گریز از مرکز در امتداد محیط آن از طریق نوک پره های پروانه به بیرون پرتاب می شود.این عمل پروانه باعث افزایش سرعت و فشار سیال و همچنین هدایت آن به سمت خروجی پمپ می شود. محفظه پمپ مخصوصاً برای منقبض کردن سیال از ورودی پمپ، هدایت آن به پروانه و سپس کند کردن و کنترل سیال قبل از تخلیه طراحی شده است.
به بیانی دیگر پمپ سانتریفیوژ از آن دسته پمپ ها می باشد که برای حمل و نقل آب آشامیدنی، آب خنک کننده، آب گرم و آب کثیف یعنی فاضلاب استفاده می شود. این مدل پمپ از انواع پمپ آب صنعتی می باشد.پمپ‌های آب گریز از مرکز معمولاً در جابجایی سیالات بدون چسبندگی جریان دارند و انرژی دورانی را به انرژی جنبشی تبدیل می‌کنند. فشاری که پمپ ایجاد می کند تابعی از سرعت دورانی و قطر پروانه است.
پمپ گریز از مرکز یک سیستم اتوماتیک است که از دو بخش اصلی تشکیل شده است. یک پمپ و یک موتور الکتریکی جزء کلیدی در قلب یک پمپ گریز از مرکز، پروانه ای است که در حین کار به سرعت بر روی یک محور می چرخد و نیروی گریز از مرکز را به سیال منتقل می کند و آن را قادر می سازد از داخل محفظه پمپ و به خروجی مکش حرکت کند. پروانه از چدن بسیار مقاوم در برابر خوردگی ساخته شده است که دارای پره های خمیده و صفحات کفن است. به طور معمول، یک پروانه گریز از مرکز همیشه باید به طور کامل در آب غوطه ور شود تا بتونه کاری در حین کار انجام شود، مگر اینکه سیستم پمپ از قبل دارای قابلیت های خود پرایمینگ باشد.
از آنجایی که یک پمپ گریز از مرکز از یک سیستم پروانه چرخشی استفاده می کند و با فشار پایین/متوسط کار می کند، با بسیاری از اصول عملکرد پمپ های دیگر که معمولاً در دسته پمپ های جابجایی مثبت قرار می گیرند متفاوت است. این نوع پمپ ها معمولاً سیال را با سیستم پمپ دیافراگمی یا طرح رفت و برگشتی حرکت می دهند.

پمپ های گریز از مرکز یک سیستم پمپ کاره است که به طور گسترده در بسیاری از صنایع ، کاربردهای خانگی و همچنین تجاری نیز مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا می توانند سیال بیشتری را نسبت به هر نوع پمپ دیگری جابجا کنند. آنها همچنین در اشکال، رنگ ها، اندازه های مختلف وجود دارند.

پمپ های سانتریفیوژ چگونه کار می کند؟

اصل کارکرد هر پمپ گریز از مرکز یا سانتریفیوژ با ورود سیال به ورودی پمپ، حرکت به سمت محور پروانه و چرخش تصاعدی در امتداد پره های پروانه در محفظه پمپ، قبل از خروج سیال به سمت تخلیه آغاز می شود. این عملیات سپس با هدایت سیال بیشتری از طریق ورودی پمپ، برای یک عملیات دقیق، کنترل شده و قابل تکرار ، تکرار می شود.

انواع پروانه پمپ های سانتریفیوژ :

معمولاً سه نوع پروانه مختلف برای کاربردهای مختلف موجود است که عبارتند از پروانه ای باز، نیمه باز و بسته.

  • پروانه باز معمولاً برای کاربردهای ساینده یا آنهایی که دارای مواد جامد معلق هستند انتخاب می شود تا سیال بتواند به راحتی در محور پروانه حرکت کند. با این حال، آنها گزینه کمی کارآمدتر هستند زیرا سیال تقریباً بلافاصله با مایعی که قبلاً به محفظه پمپ رسیده است مخلوط می شود.
  • نوع پروانه نیمه باز از دیواره پوشاننده برای افزودن استحکام به پره ها در حالی که یک طرف آن باز است استفاده می کند. مشابه نوع پروانه باز، نسخه نیمه باز را می توان برای سیالاتی با مواد جامد جزئی استفاده کرد.
  • پروانه بسته دارای یک دیواره پوششی در اطراف پشت و جلو پره های پروانه است که از انواع پروانه بسیار مقاوم است. این مدل از پروانه ها معمولاً برای پمپ های صنعتی بزرگ و کاربردهایی با ویسکوزیته کم و بدون هیچ گونه مواد جامد در تعلیق به دلیل افزایش احتمال گرفتگی سیال در حین کار استفاده می شود .

ویژگی های کلیدی پمپ های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز :

پمپ های گریز از مرکز بسیار متنوع هستند. آنها در اشکال و اندازه های مختلف برای استفاده در تاسیسات و نیازهای مختلف موجود هستند، چه نیاز باشد که پمپ خود را به صورت الکتریکی یا مغناطیسی هدایت کنید ، قادر به کار با سیالات بهداشتی باشید یا به اندازه کافی بزرگ باشد. کاربردهای صنعتی، محلول پمپ گریز از مرکز در دسترس است.
پمپ‌های گریز از مرکز برای کاربردهای با جریان بالا ایده‌آل هستند و در مقایسه با پمپ‌های با رانش پنوماتیک بسیار کارآمدتر هستند.
یکی دیگر از ویژگی های کلیدی پمپ گریز از مرکز این است که می توان آن را به راحتی تغییر داد تا با نیازهای مختلف برای کاربر نهایی مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال می توان از لوازم جانبی مانند محفظه های خود پرایم شونده و روکش های بهداشتی برای دستیابی به راه حل کامل پمپ استفاده کرد.
طبقه بندی پمپ های گریز از مرکز بر اساس مرحله بستگی به تعداد پروانه های موجود در محل نصب آنها دارد :

تک مرحله

این نوع پمپ تنها یک پروانه را در بدنه خود جای می دهد و تعمیر و نگهداری آن بسیار آسان است. یک پمپ گریز از مرکز تک مرحله ای برای عملیات های کم فشار که در آن دبی زیادی نیاز است، مناسب تر است.

دو مرحله ای

یک پمپ گریز از مرکز دو مرحله ای دارای پروانه های دوگانه است که با هم کار می کنند تا مایعات فرآیند مرتبط را پمپ کنند. این وسیله ای است که بهترین استفاده را در برنامه های کاربردی هد متوسط دارد.

چند مرحله ای

برای دستیابی به حداکثر راندمان، در این سیستم پمپ گریز از مرکز به چندین پروانه (سه یا بیشتر) نیاز است. پمپ های چند مرحله ای برای کاربردهای هد بالا بهترین هستند.

 

هژبر تجارت پایا