09012500500

تفاوت بین بوستر پمپ و پمپ فشار

گاهی اوقات افراد به دلیل سیستم تقویت کننده آب نادرست با مشکلات زیادی در مورد پمپاژ آب مواجه می شوند. موتورهای آب و پمپ های آب مختلفی در بازار وجود دارد که آب را به شیرهای منزل یا محل کار شما می رسانند. دو تا از بهترین سیستم های پمپاژ آب، بوستر پمپ و پمپ فشار هستند که فشار آب ثابتی را برای خانه یا محل کار شما فراهم می کنند..

برای کاهش مشکل پمپاژ آب باید یکی ازسیستم های پمپاژ آب را نصب کنید تا بهترین جریان آب را داشته باشید. بدیهی است که انتخاب یک پمپ دقیق با توجه به سیستم آب شما دشوار خواهد بود ما در این مقاله سعی برآن داریم تا بتوانیم شما را جهت انتخاب مناسب ترین گزینه راهنمایی کنیم.

در این مقاله تفاوت بین بوستر پمپ و پمپ فشار را توضیح داده ام که انتخاب شما را ساده می کند:

اگر بخواهیم در مورد تفاوت بین یک پمپ تقویت کننده و یک پمپ فشار صحبت کنیم،می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که هر دوی آنها برای تامین جریان صاف آب به دوش و لوله شما بهترین هستند. برای اینکه به وضوح تفاوت بین هر دوی این پمپ ها را بدانید، باید بدانید که واقعاً چگونه کار می کنند:

مکانیزم کار پمپ تقویت کننده ( بوستر پمپ ) :

قبل از نصب یک بوستر پمپ، مهم است که بدانید چگونه کار می کند تا بتوانید آن را مطابق با نیاز خود انتخاب کنید. بوستر پمپ یک دستگاه اتوماتیک است که دارای نیروی گریز از مرکز برای پمپاژ مقدار مناسبی آب در یک زمان است.بوستر پمپ ها پروانه های بیشتری دارند که فشار آب را برای افزایش جریان آب بیشتر افزایش می دهد. پروانه های پمپ دارای فن هایی هستند که سریعتر می چرخند که باعث بهبود فشار آب و افزایش جریان آن می شود.

فشار بوستر پمپ به قدری خوب است که آب شیر شما را روان و با قدرت کامل تامین می کند. یک بوستر پمپ آب را با فشار کامل و به طور نامنسجم به محل مورد نظر و بصورت دقیق تامین می کند. در سایر سیستم های پمپاژ آب، بیشتر اتفاق می افتد که آب اصطکاک خود را از دست می دهد و به محل مورد نظر خود نمی رسد یا فشار آن به دلیل نیروی پمپاژ نادرست آن کاهش می یابد ، در حالی که در بوستر پمپ آب با فشار کامل به محل مناسب خود می رسد بدون اینکه اصطکاک یا جریان خود را از دست بدهد. یک بوستر پمپ با استفاده از یک ملخ چرخان که انرژی را بازیابی می کند و آب را به شدت تامین می کند، جریان آب را حفظ می کند. آب را به شدت از مخزن مکیده و با فشار زیادی به شیر شما می رساند.

اجزای تشکیل دهنده بوستر پمپ:

  • پروانه ها
  • دستگاه سنجش فشار یا جریان
  • موتور
  • ورودی و خروجی

 

مکانیزم کار پمپ فشار:

پمپ فشار آب تقریباً مانند پمپ تقویت کننده ( بوستر پمپ ) عمل می کند زیرا آب را با فشار زیادی به سمت شیرهای خانه یا محل کار شما می رساند. پمپ فشار در ابتدا  یک پمپ در داخل محفظه خود دارد که آب را با فشار زیادی به سمت محل مورد نظر وارد می کند. پمپ موجود، آب را تحت فشار قرار می دهد تا با قدرت و روان به شیر آب برسد.یک کیسه هوا در داخل پمپ فشار وجود دارد که آب موجود در آن را تنظیم می کند و سپس هوا را فشرده می کند تا فشار ایجاد شود. پس از ایجاد فشار در آب از طریق کیسه هوا، آب به شدت به سمت محل مورد نیاز خود جریان می یابد.

پمپ های فشار آب انواع مختلفی دارند که پمپ های تک مرحله ای و پمپ های چند مرحله ای از انواع این پمپ ها هستند. تفاوت پمپ تک مرحله ای و پمپ چند مرحله ای در این است که پمپ تک مرحله ای یک پروانه دارد در حالی که پمپ چند مرحله ای دارای پروانه های متعدد است.

اجزای تشکیل دهنده پمپ فشار :

  • پروانه
  • بدنه
  • شیر ورودی یا خروجی
  • تیغه های پروانه

تفاوت بین بوستر پمپ و پمپ فشار

همانطور که مکانیزم و نحوه عملکرد هر دو پمپ آب را جداگانه توضیح دادیم، اکنون می توانید به راحتی بین آنها تفاوت قائل شوید. هر دوی اینها عملکردهای متفاوتی دارند که کاملا مشهود است. هر دوی این پمپ ها از نظر نصب، کنترل، عملکرد و محدوده کاربرد متفاوت هستند.

– بوستر پمپ یک پمپ الکتریکی یا هیدرولیکی کوچک است که جریان سیال و آب را در لوله افزایش می دهد. این پمپ  وسیله کمکی است که برای انتقال آب یا مایع دیگر از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود، به خصوص زمانی که پمپ اصلی قدرت کافی برای انجام کار را ندارد. یک مثال معمولی یک استخر با دبی ضعیف (کمتر از 3 GPM) و یک پمپ اصلی است که برای تحمل حجم آب مورد نیاز برای پر کردن آن بسیار کوچک است. در چنین مواردی، برای انجام کار به یک پمپ بزرگتر مانند تقویت کننده یا بوستر پمپ نیاز دارید.

– پمپ فشار دستگاهی است که با استفاده از فنر و دیافراگم یا پیستون یک جریان مداوم آب را ایجاد می کند.در حقیقت این پمپ یک وسیله الکتریکی است که آب را از سطح پایین تر به سطح بالاتر می برد. پمپ های فشار می توانند فشار جریان آب را افزایش دهند، فشار آب را بهبود بخشند و جریان را به طور موثرتری کنترل کنند . آنها با ایجاد خلاء در سیستم کار می کنند که فشار آب بالا ایجاد می کند. به همین دلیل است که اغلب از آنها برای آبیاری چمن ها یا باغ ها استفاده می شود.پمپ های فشار به مقدار زیادی آب اجازه جریان می دهند و به هیچ وجه جریان آب را متوقف نمی کنند. یک مثال خوب از نحوه عملکرد پمپ فشار در سر دوش است. در این حالت از پمپ فشار برای ایجاد فشار استفاده می شود تا بتوانید با خیالی آسوده دوش بگیرید.

 

از مزایای استفاده از پمپ فشار می توان به بهبود فشار آب، انتقال مداوم آب و توانایی انجام طیف گسترده ای از کاربردها اشاره کرد. علاوه بر این، پمپ های فشار معمولاً در مقایسه با پمپ های تقویت کننده ( بوستر پمپ ) بادوام تر و طولانی تر هستند و آنها را به یک راه حل قابل اعتماد برای بسیاری از مشکلات تبدیل می کند.

– یک بوستر پمپ را می توان روی لوله ورودی نصب کرد در حالی که پمپ فشار روی لوله برگشت نصب می شود بنابراین روند نصب برای هر دو پمپ متفاوت است. هر دوی این پمپ ها در محدوده کاربردشان نیز متفاوت هستند: بوستر پمپ از گرمایش مرکزی استفاده می کند در حالی که پمپ فشار از انرژی خورشیدی استفاده می کند.

– سیستم کارکرد هر دو پمپ نیز متفاوت است. بوستر پمپ به طور خودکار کار می کند در حالی که سیستم پمپ فشار به صورت دستی کار می کند. یک مخزن در داخل بوستر پمپ وجود دارد که آب را تحت فشار قرار می دهد در حالی که پمپ فشار دارای یک کیسه هوا است که آب را به شدت پمپ می کند.

تفاوت های کلیدی بین پمپ های تقویت کننده و پمپ های فشار:

– یک پمپ فشار دارای محفظه ای بسیار بزرگتر از پمپ تقویت کننده است.

– طراحی و ساخت

طراحی و ساخت بوستر پمپ ها و پمپ های فشار و همچنین دبی و فشاری که می توانند ایجاد کنند متفاوت است. بوستر پمپ ها برای افزایش جریان و فشار آب در سیستم های کم فشار طراحی شده اند، در حالی که پمپ های فشار برای حفظ فشار آب ثابت در یک سیستم طراحی شده اند.

– تحویل و توزیع

یکی دیگر از تفاوت های کلیدی بین این دو، تحویل و توزیع آب است. بوستر پمپ ها برای رساندن آب از مخزن ذخیره یا چاه به محلی که فشار آب خیلی کم است طراحی شده اند. از سوی دیگر، پمپ های فشار برای حفظ فشار آب ثابت در یک سیستم، بدون توجه به سرعت جریان طراحی شده اند.

انتخاب پمپ مناسب برای نیازهای شما

هنگام انتخاب بین یک پمپ تقویت کننده و یک پمپ فشار، مهم است که چندین فاکتور از جمله میزان جریان و فشار مورد نیاز، منبع آب و الزامات کاربرد را در نظر بگیرید.

مقایسه بوستر پمپ ها و پمپ های فشار می تواند به شما کمک کند تا مشخص کنید کدام پمپ برای نیازهای شما مناسب تر است. به عنوان مثال، اگر به افزایش جریان و فشار آب نیاز دارید، یک بوستر پمپ ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد. اگر به فشار آب ثابت نیاز دارید، پمپ فشار ممکن است گزینه بهتری باشد.

هژبر تجارت پایا